
26.10.2013, „Mówię do ciebie o Polsce” – spektakl Strefy WolnoSłowej w Teatrze Baza
Co obcokrajowcy myślą o Polsce? Jak widzą tutaj swoją przyszłość? Czy czują się wyobcowani czy zintegrowani? W spektaklu fundacji Strefa WolnoSłowa, którego premiera odbyła się 19 maja w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, cudzoziemcy mieszkający w Warszawie mówią o polskiej historii i współczesności, ze zdziwieniem, złością i poczuciem humoru opowiadają o swojej sytuacji w naszym kraju, o kulturowych różnicach, szansie na lepszy byt i biurokratycznych problemach.
„Czy każdy cudzoziemiec jest podejrzany? Chyba tak, skoro każdego kto chce u was zostać na dłużej sprawdza policja. Sprawdza czy jest… zameldowany. Arab na pewno jest podejrzany. Jak jeszcze robi kebab dla pijanych studentów, to spoko, ale jak jedzie autobusem to jest terrorystą i brudasem. A wyobrażasz sobie w Warszawie meczet? Meczet przy Marszałkowskiej? A służba zdrowia? Nie wszyscy cudzoziemcy mogą tam pracować. Czarnoskóra pielęgniarka to by dopiero było, co nie? Na pewno ukradłaby wam krew i zaczęła eksperymentować na waszym spolszczonym DNA”
Przedstawienie „Mówię do Ciebie o Polsce” jest wynikiem wielokulturowych warsztatów teatralnych, w których wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Polsce: migranci m.in. z z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii i Belgii. Inspiracją do powstania spektaklu stała się "Katedra" Raymonda Carvera. Główni bohaterowie opowiadania On i Ona wymieniają się wyjątkowymi listami. Zamiast pisać, nagrywają swoje doświadczenia i myśli na kasety, które nawzajem sobie wysyłają . Przez wiele lat trwa niezwykła relacja między kobietą i jej niewidomym przyjacielem. Po latach wymiany kaset dwoje bohaterów spotyka się na kolacji u niej w domu w obecności jej męża...
Z improwizacji obcokrajowców, uczestników wielokulturowych warsztatów teatralnych, powstał wyjątkowy zapis refleksji na temat polskiej współczesności i historii, opowieść o ważnych dla Polaków wydarzeniach społecznych i politycznych. Cudzoziemcy mieszkający w Polsce konfrontują się z naszymi wyobrażeniami o obcym, ze stereotypami narosłymi wobec każdego, kto „nie jest stąd“.
To cenne zdystansowane spojrzenie, które musi ożywczo wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, a tożsamości nie narusza, co najwyżej ją wzmocni i uwolni od toksyn. Choć momentami czułem się niesprawiedliwie oceniany, muszę przyznać, że nie broniłem się. Chciałem, by aktorzy mogli powiedzieć otwarcie to, na co ucha nie nadstawiamy, co myślą, a co widocznie mocno leży im na sercach.
- Tomasz Filipowicz, Sztuka Słowa, fragment recenzji „Mówię do Ciebie o Polsce”
26 października, godz. 20.00, Teatr Baza, ul. Podchorążych 39
Cena biletu 20 zł, rezerwacja: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl
Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: Radio dla Ciebie, e-teatr.pl, kulturalnie.waw.pl, IRKA, INDEPENDENT