-Niezależne centrum kultury-
„Dla aktora zrozumieć znaczy poczuć”

Przyjaciele

Festiwal Grzesiuka
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Okno na…

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Okno na Wschód”

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Okno na Wschód” jest formą spotkania twórców z Warszawy (Teatr Baza), Petersburga (Teatr M-art) i Tbilisi (Teatr Archediledi) z warszawską publicznością. Naszym celem jest poznanie i zaprezentowanie metod pracy. Dlatego też program wydarzenia bogaty jest w: warsztaty otwarte, zarówno dla artystów, jak i innych osób zainteresowanych teatrem; prezentacje spektakli, a także dyskusje.
Mało wiemy o kulturze naszych wschodnich sąsiadów – informacje medialne donoszą głównie o politycznych zawiłościach. Istnieje ogromna potrzeba przybliżania kultur państw wschodnich poprzez badanie wzajemnych odniesień i ekwiwalencji kulturowych oraz krzewienia idei spotkania ponad podziałami politycznymi, religijnymi i kulturowymi na gruncie sztuki. Po wielu spotkaniach i podróżach poznawczych jesteśmy świadomi, że nie ma bardziej inspirujących chwil w życiu artysty niż te, gdy podczas pracy twórczej spotyka artystów innych kultur, kiedy ma okazje do wymiany doświadczeń na gruncie swojej działalności. Takie spotkania dają możliwość weryfikacji umiejętności komunikowania się poprzez teatr oraz animowania zdarzeń artystycznych. Właśnie takie spotkania zainspirowały nas do stworzenia festiwalu.
Do uczestnictwa zapraszamy absolutnie wszystkich, choć szczególnie liczymy na obecność i jednocześnie wsparcie rosyjskiej i gruzińskiej mniejszości narodowej, ludzi zainspirowanych kulturą naszych partnerów, jak i wszystkich zainteresowanych teatrem.
Ponadto w ramach „Okna na Wschód” realizujemy projekt „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2012”, którego założenia są jeszcze bardziej szczegółowe. Naszym celem tego projektu jest zarówno zwrócenie uwagi na wpływ jaki miała działalność Rosjan na nasz kraj oraz Polaków na Rosję, jak i zgłębienie pracy studyjnej w teatrze polskim i rosyjskim. Podejmiemy analizę wpływu Konstantego Stanisławskiego i jego uczniów, którzy następnie tworzyli własne techniki i metody, na rozwój nowoczesnego teatru w Polsce i jego twórców: Juliusza Osterwę, Mieczysława Limanowskiego i Jerzego Grotowskiego.

Każdego dnia będą odbywać się warsztaty pod tytułem „POROZUMIENIE” prowadzone przez pedagogów gruzińskich, rosyjskich i polskich. Codziennie będziemy prezentować spektakle i projekty. Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy na warsztaty kuchni gruzińskiej w ramach projektu „Historie Kuchenne”, a także na Projekt „Wysocki”, czyli interpretację piosenek Włodzimierza Wysockiego.

Program festiwalu:
Dzień 3 (13.09) czwartek
•    11:00- 14:00      „Porozumienie” – pierwszy masterclass z cyklu poprowadzi
Dawid Żakowski – pedagog Teatru Baza
•    19:00                  Otwarcie festiwalu
•    19:15                  Spektakl „Listy Wertyńskiego” w wykonaniu grupy „Nota Bene z
Petersburga

Dzień 4 (14.09) piątek
•    11:00-14:00       „Porozumienie” – drugi masterclass z cyklu poprowadzi aktor i reżyser
Teatru Nota Bene Aleksander Notkin.

•    19:00                                          Spektakl „Chcemy być…!” – Teatr Cienie z Tbilisi

Dzień 5 (15.09) sobota
•    11:00-14:00                             „Porozumienie” – trzeci masterclass z cyklu poprowadzi
reżyser Teatru Cienie Gela Qiria

•    18:00                              Balet „Choreograficzne miniatury”
•    20:00                              Spektakl „Dziady cz. II” Teatru Baza

Dzień 6 (16.09) niedziela
•    18:00                              Warsztaty Kuchni Gruzińskiej
•    21:00                              Pokaz piosenki Włodzimierza Wysockiego

 


zaprojektowane przez: ontherocks